jak szukac pomocy

Informacje o przychodniach i gabinetach, ale też grupach wsparcia, telefonach zaufania i innych formach pomocy.

Moderatorzy: Administrator, Stop Depresji

jak szukac pomocy

Postprzez perpet » 24 lutego 2012, 22:13

Myślałam,że na tym forum więcej się dowiem, ale jest chyba nowe :-( niestety od kilku lat obijam się chodząc od drzwi do drzwi różnych lekarzy i terapeutów i dalej nic się w moim życiu nie zmieniło. Nie chcę się tu wywewnętrzniać bo to przecież nie terapia i to nic nie da, ale szukam dobrej metody na znalezienie dobrego specjalisty. Niestety nie mam kogo wypytać, prawie nie mam znajomych w mieście w którym mieszkam, ani rodziny, a ludzie których znam nie mają "takich" problemów (a ja moze mam depresję, a może po po prostu nie radze sobie z życiem, może jestem niedojrzała, choć już po 30-tce, jak zwał tak zwał, ale chce coś z tym zrobić) Mam już uraz do lekarzy do przychodni ostatnio każda moja próba kończyła się na niczym lub przykrym doświadczeniu - długo by pisać. Reasumując jak szukać? Cały czas na ślepo?! Jestem już sfrustrowana a wiem że sama nie dam rady! Próbowałam ostatni rok (dokładnie minął w lutym) i znowu dochodzę do tego samego miejsca...
perpet

Re: jak szukac pomocy

Postprzez hekate » 25 lutego 2012, 20:36

Przed zmiana forum było nas wiele, ale teraz rzadko kto się odzywa. Ehh niestety Ci nie pomogę. Ja nawet nie weszłam po za próg specjalisty. Boję się, ale czuję że potrzebuję pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
hekate

Re: jak szukac pomocy

Postprzez Katarzyna Polak » 12 października 2013, 12:10

Witam!
Trochę się spóźniłam bo pytanie o szukanie pomocy jest sprzed ponad roku jak widzę. Jeśli chodzi o szukanie pomocy terapeutycznej to niestety, różnej maści "specjalistów" jest bardzo wielu, ludzie szukający pomocy często nie wiedzą jak z tej masy wybrać tych, którzy faktycznie mogą pomóc i jak odróżnić ich od tych, którzy stwarzają zagrożenie nie tylko nieskuteczności, ale nawet rozjątrzenia problemów. Dobrym sposobem weryfikacji jest sprawdzanie, czy dany terapeuta posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Posiadanie takiego certyfikatu jest gwarancją że dany terapeuta: ma wykształcenie odpowiednie do prowadzenia terapii, przeszedł wiele godzin specjalistycznych szkoleń przygotowujących do prowadzenia terapii i prowadzonych przez uznanych terapeutów (szkolenie które ja musiałam przejść w ramach przygotowań do uzyskania certyfikatu trwało 4,5 roku), przeszedł wiele godzin pracy własnej mającej na celu rozwój osobisty i uwolnienie od ewentualnych własnych problemów - tak, by nieświadomie nie obarczać nimi w jakiś sposób swoich pacjentów, dodatkowo - pracował pod nadzorem doświadczonych psychoterapeutów (tzw. superwizja), odbył staże w atestowanych placówkach zajmujących się terapią, a na koniec zdał egzamin sprawdzający jego kompetencje do prowadzenia terapii. Żadne inne kursy, kilkudniowe szkolenia czy konferencje (wymieniane często przez osoby zajmujące się terapią jako podstawa ich kompetencji) nie dają tak dużej gwarancji - nie mówiąc już o samym wykształceniu psychologicznym czy psychiatrycznym, bo same studia są zaledwie wstępnym wymogiem i nie przygotowują w sposób wystarczający do prowadzenia terapii.
Katarzyna Polak

Powrót do Gdzie szukać pomocy?